Різноманітність птахів, їх значення для людини. Охорона птахів.
Тема: Різноманітність птахів, їх значення для
людини.
Охорона птахів.
Мета:
Освітня. узагальнити та систематизувати знання учнів про птахів; розкрити роль птахів в екосистемах та господарстві людини; перевірити рівень засвоєння матеріалу; продовжити формувати вміння узагальнювати, співставляти, аналізувати, робити висновки, застосувати одержані теоретичні знання на практиці;
Розвиваюча. розвивати творчу активність, пізнавальні інтереси, пам’ять, логічне мислення, інтуїцію, вміння спостерігати; комунікативні здібності; вміння працювати в групах;
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до птахів, що живуть у дикій природі та птахів, яких людина приручила; сприяти екологічному вихованню та формуванню екологічної свідомості особистості.
Освітня. узагальнити та систематизувати знання учнів про птахів; розкрити роль птахів в екосистемах та господарстві людини; перевірити рівень засвоєння матеріалу; продовжити формувати вміння узагальнювати, співставляти, аналізувати, робити висновки, застосувати одержані теоретичні знання на практиці;
Розвиваюча. розвивати творчу активність, пізнавальні інтереси, пам’ять, логічне мислення, інтуїцію, вміння спостерігати; комунікативні здібності; вміння працювати в групах;
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до птахів, що живуть у дикій природі та птахів, яких людина приручила; сприяти екологічному вихованню та формуванню екологічної свідомості особистості.
Обладнання: таблиці з
теми, ілюстрації, схеми :«Класифікація
птахів», «Екологічні групи птахів за
середовищем існування та способом харчування» , сигнальні картки, відеоролики:
«Птахи та їх голоси», «Птахи Червоної книги України», ватмани , олівці , клей,
ножиці для учнівських проектів.
Терміни і поняття: орнітологія,
осілі, кочові, перелітні птахи, нагніздні та виводкові птахи, безкілеві,
кілегруді, пінгвіни, птахи Червоної книги, хижі ,
трупоїдні , рибоїдні , комахоїдні ,
зерноїдні
Тип уроку: формування вмінь та навичок
Епіграф уроку: Поки жити планета буде,
Поки світ ще в полоні
краси,
Бережіть птахів, людоньки-люди,
Хай чарують нас їх голоси.
Крилаті вислови:
Птахи – це пісня і політ
Птахи – діти повітря
Птахи – частина природи
Птахи – наші вірні помічники
Охороняймо птахів!
Хід уроку
І.
Організаційний момент.
Психологічна
розминка
Доброго дня, діти.
Усміхніться сонечку, квітам, дощику, своїм товаришам – і все у вас буде добре.
Ми багато дізналися на попередніх уроках
про птахів. Сьогодні узагальнимо свої знання і з’ясуємо, як застосувати їх на практиці.
ІІ.
Активізація розумової діяльності.
Біологічна
розминка «Так-ні»за допомогою сигнальних карток
1. Розвинутий
пір’яний покрив. (Так)
2. У шкірі багато
залоз. (Ні)
3. У птахів обтічна
форма тіла. (Так)
4. Передні кінцівки
птаха перетворилися на крила. (Так)
5. Птахи –
холоднокровні тварини. (Ні)
6. Більшість кісток
стопи зрослися між собою та утворюють цівку. (Так)
7. Пір’яний покрив
протягом життя не змінюється. (Ні)
8. У птахів виділяють
контурні, пухові пера та пух. (Так)
9. У більшості видів
птахів грудина має виріст – кіль. (Так)
10. Для мускулатури
птахів характерний розвиток м’язів задніх кінцівок –ніг.(Ні)
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні на уроці ми
з вами продовжимо розкривати секрети птахів. А чи не замислювалися ви над
тим, що не всі птахи можуть літати? Що деякі вміють плавати і пірнати? Чи
правильне твердження, що птахи всеїдні?
На ці питання ми
зясуємо відповідь підготувавши проекти «Різноманітність птахів». Для того клас
має розділитися на три групи: Пінгвіни,
Кілегруді, Безкілеві (лічилка «Ранок-обід-вечір»)
ІІІ. Вивчення нового
матеріалу
1. Робота в малих групах
Завдання для груп:
Група 1 – вивчає Надряд Безкілеві птахи.
Група 2 – вивчає Надряд Пінгвіни.
Група 3 – вивчає Надряд Кілегруді птахи
План роботи, за яким працюють учні
1. Представники.
2.Середовище існування.
3. Риси пристосованості птахів до умов середовища.
4. Значення даних птахів.
Групи презентують виконану роботу.
Одночасно решта учнів в своїх зошитах коротко записують основну
інформацію.
2. Складання схеми в зошит «Екологічні групи
птахів»
Екологічні групи птахів
за середовищами існування та
способом харчування
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Птахи лісу
Вкорочені округлі крила, довгі
хвости
Синиці, дятли
|
![]()
Довга шия, міцні ноги
Дрохва, страус
|
Водоплавні
Перетинки на кінцівках, пір’я не
мокне у воді. Ноги зсунуті назад
Качки, гуси, лебеді
|
Птахи боліт і узбереж водойм
Великий довгий дзьоб, тонкі ноги й
шия
Лелеки, чаплі
|
Птахи відкритого повітряного простору
Крила вузькі, довгі, серпоподібно
загнуті, короткі ноги, великий хвіст
Ластівки, стрижі
|
||||||||||||
Хижі
Соколоподібні, совоподібні
|
Трупоїдні
Грифи, сичі, кондори, іноді ворони, орли
|
Рибоїдні
Пінгвіни, гагари, пелікани, чайки, чаплі
|
Комахоїдні
Стрижи, дрімлюги, осоїд, кулики
|
Зерноїдні
Горобцеподібні, куроподібні
|
3. Заповнення таблиці «Значення птахів у природі
та для людини»
Значення птахів у природі Значення птахів для
людини
|
|
1.Ланка в ланцюзі живлення.
|
1. М’ясо, пух, яйця.
|
2. Обмежують кількість комах.
|
2. Захист рослин від шкідників.
|
3. Запилення рослин.
|
3. Екологічно чисте добриво.
|
4. Поширення рослин.
|
4. Естетичне значення.
|
5. Удобрення ґрунту
|
5. Об’єкт наукових досліджень
|
4. Перегляд відеоролика «Птахи Червоної книги
України»
IY. Закріплення вивченого матеріалу.
Турнір юних орнітологів
Учні об’єднуються в дві команди ( за
лічилкою «День-ніч»)
З числа запрошених гостей обирається
журі. Яке веде підрахунок правильних відповідей команд.
Учні готують назви команд.
Запитання для першої команди
1. Більшість
птахів здатна літати.(Так.)
2. Кровоносна
система птахів незамкнута.(Ні.)
3. Перелітні
птахи зимують у інших краях.(Ні.)
4. Виводкові
птахи – це ті, у яких пташенята вилуплюються з пухом на всьому тілі, з
розплющеними очима і через деякий час можуть прямувати за матір’ю.(Так.)
5. Крила – задні
кінцівки птаха.(Ні.)
Запитання для другої команди
1. Орнітологія -
розділ зоології, що вивчає птахи.(Так.)
2. Нагніздні
птахи, у яких пташенята вилуплюються з пухом, розплющеними очима і через деякий
час можуть прямувати за дорослими птахами.(Ні)
3. Птахів, які
протягом усього року перебувають в одній і тій самій місцевості, називають
осілими.(Так.)
4. Тіло птаха
складається з голови, шиї, тулуба, передніх і задніх кінцівок.(Так.)
5.
Білкова оболонка забезпечує птаха водою(Так)
Конкурс
«Щасливий випадок»
1.
Яких птахів більше всього на землі? (домашніх
курей).
2.
Який птах носить назву танцю? (чечітка).
3.
У яких птахів є пташине молоко?(голуб).
4.
Найменша пташка світу?(колібрі).
5.
Найбільший птах України?( дрофа).
6.
Найбільший птах світу? (африканський страус).
7.
Птах який нерухомо може висіти в повітрі та
літати у зворотному
напрямку?(колібрі).
8. Який
птах літає найповільніше? (горобець - 30км/год)
9. Який
птах літає найшвидше? (сокіл 300км/год).
Конкурс
«Графічний»
Називати птахів, а учасники (по одному від
команди) оставлять позначки: Δ – нагніздні, □ – виводкові.
1. Зозуля. 2. Гуси.
3. Тетерук. 4. Горобець. 5. ластівка. 6.Курка. 7. Дятел. 8. Фазан. 9. Орел. 10.
Індики. 11. Качки. 12. Ворони.
Відповіді:
Δ– 1, 4, 7, 9, 12; □ – 2, 3, 6, 8, 10, 11.
Конкурс
«Відгадай загадку»
Для першої команди
1. Двічі
родиться, а раз помирає. (Птах.)
2. Хоч сам
ростом невеликий а гарно співає. (Соловей.)
3. Дитина ще не
народилася, а вже на виховання віддана. (Зозулине
яйце.)
Для другої команди
1. Не сторож, а
рано будить. (Півень.)
2. Маленький
хлопчик у сірій свитці дворами стрибає, крихти збирає. (Горобець.)
3. Підкотивши
своє штання, опустився він зі стайні, влаштувався на роботі у найближчому
болоті. (Лелека.)
Конкурс на презентаціі:
1.
Гра
«Чиє це гніздо?»
Уважно роздивитися
гнізда і знайти відповідних птахів.
2. Що кому до смаку?
Учні закривають пусті
клітинки відповідними картками зображеннями птахів.
3. Впізнай птаха.
Учні впізнають птаха
за силуетом.
4. Хто живе з нами в різні пори року?
5. Хто зайвий?
Учні розглядають
птахів і намагаються і намагаються з'ясувати, хто ж з них зайвий.
Конкурс «Розумники»
1 Що таке пташине молоко? Які птахи і
навіщо його утворюють?
(Із вола голубів, коли у них є
пташенята, виділяється речовина, що нагадує сиркову масу. Цією масою і годують
голуби своїх дітей)
2 Хто народжується двічі? (Птах:
спочатку яйце, потім пташеня)
3 Які пристосування до польоту мають
птахи? (Команди по черзі називають пристосувальні ознаки). (Тіло покрите пір’ям, є крила, порожнисті кістки,
зрощення деяких кісток…)
4 У 1870 році під час франкопруської
війни німецькі війська взяли в облогу Париж. Через рік після цього у Франції
було споруджено пам’ятник голубам. Чому? (Тому, що вони доставляли листи через
лінію фронту).
Конкурс для капітанів «Чорна скринька»
(У скриньці лежить предмет, пов'язаний
з птахами. Ви повинні відгадати його за описом)
1. Цей предмет є надзвичайно важливим
у житті птахів. Він може бути кулястим, округлим, грушоподібним, еліптичним.
Забарвлення коливається від чисто білого до чорного, однотонне чи в цяточку.
Саме він є предметом давньої суперечки про першість виникнення. Назвіть
предмет.(Яйце)
2. Ці предмети є важливою і
невід’ємною частиною життя птахів. Колір їх може бути надзвичайно
різноманітним. Періодично птахи втрачають їх, але виростають нові. Назвіть ці
предмети. (Пір’я)
Конкурс «Пташина їдальня»
Скільки гостей у нас сьогодні зібралося.
За українським звичаєм їх потрібно частувати. Давайте запросимо їх до нашої
«пташиної їдальні», а учасники команд допоможуть нам скласти меню.
(Кожна команда називає перелік страв
для птахів, хто більше називає, той і перемагає в даному конкурсі)
Наприклад: зерно вівса, насіння
соняшника, ягоди калини, насіння диких трав, крихти хліба, шматочки несоленого
сала, насіння кавуна, гарбуза, реп’яха, комахи, личинки комах, ягоди горобини,
дрібні гризуни, хробаки, жаби…
Y. Підсумок уроку. Оцінювання.
Діти, сьогодні ви
багато цікавої інформації почули про птахів. Розширили свої знання про
різноманітність птахів, їх життя,
особливості будови і значення в природі і житті людини. Я думаю, що ви ще
більше полюбили ці милі створіння природи. То ж давайте будемо їх оберігати,
підгодовувати, милуватись їх красою і співом.
Перегляд відеоролика «Птахи та їх голоси»
Рефлексія
Що мені сподобалося
на уроці?_______
Що я довідався
нового?______________
YI. Домашнє завдання.
Опрацювати § ___ підручника, підготувати повідомлення про сільськогосподарських та
промислових птахів.
Список використаних джерел
1. Біологія. 7 клас: Підручник / В.І. Соболь
2. Цікава орнітологія. Науково – художня книга / Геннадій
Труфанов. – К.: Веселка, 1983. – 151с.
3. Ігри з зоології. Кросворди / О.Г.Макогон, В.Г. Надворний. – К.:
«Радянська школа» 1988. – 63 с.
4. Біологія тварин. 8 клас: Уроки зі складних тем / М. Кушнір. –
К.: Шкільний світ, 2008. – 126 с.
5. Інтернет-ресурси
Різноманітність птахів, їх значення для
людини.
Охорона птахів.

7 клас
Планчак М.М


2016
Коментарі
Дописати коментар